Rzeczoznawca majątkowy

profesjonalizm|obiektywizm|solidność

Uprawnienia rzeczoznawcy 6502

Uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości nr 6502

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad projektem, dzięki któremu od nowego roku prawo użytkowania wieczystego pod budynkami wielorodzinnymi przekształci się we własność. Grupą osób, która skorzysta z tych zmian są przede wszystkim właściciele mieszkań.

Od 1 stycznia 2017 r.  użytkownicy wieczyści mieszkań w budynkach wielorodzinnych staną się z mocy prawa właścicielami udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu. Przez okres 20 lat będą płacić z tego tytułu opłatę przekształceniową, która będzie wynosić tyle, ile obecna opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego.

Wysokość opłaty wyniesie tyle, ile wcześniej wynosiła opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego.

Nowe przepisy nie pomijają przekształcenia udziału w gruncie na miejsca postojowe w podziemnych garażach. Jednak warunki przekształcenia nie są już tak korzystne, jak przy przekształceniu mieszkań.

W wypadku miejsca postojowego opłata przekształceniowa będzie uiszczana przez taki okres, przez  jaki obowiązywało użytkowanie wieczyste, czyli zdecydowanie dłużej niż 20 lat, bo nie mniej niż 40 lat a nawet 99 lat.

Podziemny garaż jest traktowany jako odrębny lokal o charakterze usługowym. Skutkuje to tym, iż roczna opłata za użytkowanie wieczyste miejsca postojowego nie jest  ustalana według stawek obowiązujących dla udziału w prawie użytkowania  przypisanym do mieszkania, tylko według stawek obowiązujących dla lokali usługowych. Dlatego stawka nie wynosi 1 proc. tylko 3 proc. wartości nieruchomości.

Zgodnie z przepisami prawa wysokość stawki opłat zależy od celu, na który oddano nieruchomość w umowie ustanawiającej użytkowanie wieczyste. Ustawodawca przewiduje, że jeżeli tych celów jest więcej, bierzemy pod uwagę  ten o charakterze podstawowym.

Masz pytania?

Wypełnij formularz. Oddzwonimy!

  Dane potrzebne do usługi wyceny

  Aby poznać cenę usługi, skontaktuj się z nami
  1. Rodzaj nieruchomości (prawa)
  2. Adres nieruchomości
  3. Numer Księgi Wieczystej
  4. Cel wyceny