Rzeczoznawca majątkowy

profesjonalizm|obiektywizm|solidność

Uprawnienia rzeczoznawcy 6502

Uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości nr 6502

Sprzedaż mieszkań – ceny nowych i używanych lokali

Na cenę mieszkania wpływa wiele aspektów, niekiedy nowe mieszkania poza ścisłym centrum będą tańsze od podobnych nieruchomości na rynku wtórnym. Składać się na to może szereg czynników. Na obszarach miasta gdzie dominują nowe inwestycje deweloperskie, przy relatywnie wysokich cenach mieszkań na rynku wtórnym, może się wydawać, iż mieszkania z rynku pierwotnego są tańsze. Z drugiej strony kiedy inwestycja deweloperska powstaje wśród starych osiedli z wielkiej płyty, inwestor będzie oferował mieszkania droższe. Dlatego najważniejsza przy ustalaniu ceny mieszkania niezależnie od rodzaju rynku jest jego lokalizacja oraz otoczenie i najbliższe sąsiedztwo.

Okazje pojawiają się zarówno na rynku wtórnym jak i na rynku pierwotnym. Przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym od dewelopera, który dopiero co zaczął inwestycje i sprzedaje przysłowiową dziurę w ziemi ceny mieszkań powinny być relatywnie niższe do cen mieszkań po zakończeniu inwestycji. Inwestor potrzebuje w tym wypadku szybko sprzedać określoną liczbę mieszkań, aby otrzymać finansowanie na dalszą część inwestycji. Okazja cenowa może również pojawić przy wyprzedawaniu ostatnich mieszkań z inwestycji deweloperskich kiedy to deweloper inwestuje wszystkie środki w nowe przedsięwzięcie i zależy mu na szybkiej sprzedaży.

Jeżeli szukamy okazji cenowych na rynku wtórnym, najlepiej trafić na sprzedającego, któremu zależy na czasie i chce szybko sfinalizować transakcje.
Na rynku wtórnym niskie ceny wynikają często z sytuacji losowych a ten czynnik nie występuje na rynku pierwotnym. Za niską ceną może przemawiać również niski standard nieruchomości sprzedawanej- można ten argument podjąć podczas negocjacji czego nie zrobimy przy kupnie mieszkania od dewelopera.

Na sprzedaż mieszkania a raczej na jego wartość wpływają przede wszystkim: lokalizacja, układ funkcjonalny, infrastruktura osiedla, położenie lokalu w budynku, standard lokalu, dostępność komunikacji miejskiej, wystawa okien czy prestiż dzielnicy. Atrybutem, który w największej mierze wpływa na cenę mieszkania jest lokalizacja czyli np. odległość od centrum. Mieszkania z rynku wtórnego zlokalizowane na starszych osiedlach ale bliżej centrum są droższe niż deweloperskie zlokalizowane na obrzeżach miasta.

Warto podkreślić, iż na rynku występują metraże mieszkań najbardziej poszukiwane czyli małe dwupokojowe dobrze rozplanowane, wtedy cena może być wyższa niż mieszkania o mniej korzystnym metrażu. Zakup tego typu mieszkaniach również sprawdzi się w celach zarobkowych- pod wynajem. Najchętniej wynajmowane są mieszkania jedno i dwupokojowe.

Masz pytania?

Wypełnij formularz. Oddzwonimy!
[contact-form-7 id="5" title="Masz pytania"]

Dane potrzebne do usługi wyceny

Aby poznać cenę usługi, skontaktuj się z nami
  1. Rodzaj nieruchomości (prawa)
  2. Adres nieruchomości
  3. Numer Księgi Wieczystej
  4. Cel wyceny